KLUB WOLONTARIUSZY

Opiekunem siódemkowych wolontariuszy jest pani pedagog - Janina Szwaluk

W nagrodę za wieloletnią, solidną współpracę Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. zorganizowało dla wolontariuszy z naszej szkoły spotkanie rekreacyjno-szkoleniowe, które odbyło się w dniach 26-28.09.2014r. w Ośrodku Kolonijnym Sportowo-Wypoczynkowym w miejscowości Długie.
Podczas pobytu nasi uczniowie brali udział w licznych atrakcjach: turniejach i zawodach, w których zdobyli wiele nagród. Uczestniczyli również w zajęciach, podczas których zostali zapoznani z zasadami prowadzenia akcji charytatywnych.
W godzinach wieczornych odbyło się ognisko, podczas którego uczniowie śpiewali i piekli kiełbaski.

4 i 5 października 2013r
., w ramach programu Podziel się Posiłkiem, odbyła się dziewiąta ogólnopolska zbiórka żywności dedykowana dzieciom. Akcja została zorganizowana przez 31 Banków Żywności na terenie całej Polski. Uczniowie naszego gimnazjum pracowali jako wolontariusze przy zbiórce żywności w sklepach na terenie miasta.
W piątek i sobotę  36 wolontariuszy – uczniów klas trzecich, od samego rana, czekało w sklepach spożywczych na wszystkich, którym nieobojętny jest los niedożywionych dzieci w Polsce. Każdy miał szansę przyłączyć się  do Programu  "Podziel się Posiłkiem" i wziąć udział w zbiórce żywności.
Po zbiórce produkty zostaną przekazane organizacjom i instytucjom, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci. Są wśród nich szkoły, świetlice, domy dziecka, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające dzieciom i młodzieży.

W dniu 5 grudnia 2011r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbyła się konferencja pt.: "Wolontariat łączy pokolenia". Zostali na nią zaproszeni uczniowie naszej szkoły: Klaudia Banach, Dawid Czeszejko-Sochacki, Maciej Dobosiewicz, Jonatan Dziedzic, Katarzyna Jóźwiak, Alicja Kobus, Tomasz Kowalewski, Angelika Majchrzak, Patryk Paraszczuk, Angelika Podgórna, Mateusz Skwierzyński i Dominika Sochacka wraz z opiekunem panią Janiną Szwaluk.
W programie konferencji podsumowującej Europejski Rok Wolontariatu było m.in. rozstrzygnięcie konkursu "Poszukiwany Poszukiwana".

Z dumą informujemy,
że nasza pani pedagog JANINA SZWALUK
otrzymała tytuł ,,Lubuskiego Anioła Aktywności Młodych 2011",
który jest przyznawany dla najbardziej aktywnych Animatorów
pracujących z młodzieżą w województwie.

Podczas tej gali zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu filmowego dla gimnazjalistów. Ich zadaniem było uwiecznienie inicjatyw społecznych i innych form aktywności skierowanych do osób starszych. II miejsce w kategorii "Młodym okiem" zajął Bartłomiej Skierś z klasy IIIe.

Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Departament Infrastruktury Społecznej, wykonawcą Gorzowskie Stowarzyszenie Studentów "GieSS", a partnerem Fabryka Aktywności Młodych z Gorzowa Wlkp.

W grudniu siódemkowi wolontariusze w porozumieniu z Bankiem Żywności przy Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. uczestniczyli w zbiórce żywności. Akcja, odbywająca się w ramach programu Podziel się Posiłkiem, organizowana jest na rzecz najuboższych mieszkańców naszego miasta i regionu. Świąteczna zbiórka żywności była prowadzona we wszystkich większych sklepach Gorzowa Wlkp. Ta ważna akcja charytatywna jest wspaniałym programem wychowawczym rozwijającym wśród młodzieży ideę wolontariatu i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

W roku szkolnym 2008/2009 Akademia Aktywności Młodych wyróżniła najaktywniejszych Wolontariuszy Roku i opiekunów, czyli Aniołów Aktywności Młodych FAM. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Jurek Owsiak, który osobiście przeciął wstęgę i otworzył pierwszą w Polsce Aleję Gwiazd Wolontariatu Młodzieżowego. Swoją Gwiazdę ma czworo uczniów naszego gimnazjum: Zuzanna Habdas, Magdalena Jędroszkowiak, Daria Jóźwiak i Mikołaj Wolniewicz.

Prawa i obowiązki wolontariusza:

• Możesz świadczyć pomoc na rzecz organizacji pozarządowych, podmiotów działających na podstawie przepisów regulujących stosunek państwa do Kościoła katolickiego i innych kościołów i instytucji publicznych z wyjątkiem prowadzonej w tych instytucjach działalności gospodarczej.
  • Jako wolontariusz powinieneś posiadać odpowiednie kwalifikacje.
  • Wolontariusz, na własna prośbę, może otrzymać zaświadczenie o wykonywaniu świadczenia oraz opinie o swojej pracy.
  • Organizacja/instytucja powinna poinformować Cię o zasadach bezpiecznego wykonywania świadczenia oraz zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.