Podstawowe informacje eTwinning

Czym jest eTwinning?

eTwinning jest Społecznością dla szkół w Europie. Nauczyciele ze wszystkich krajów uczestniczących mogą zarejestrować się i korzystać z internetowych narzędzi eTwinningu (Portalu i Pulpitu), żeby szukać partnerów do współpracy, spotykać się w wirtualnym świecie, wymieniać się pomysłami i przykładami praktyk, działać w Grupach, uczyć się wspólnie podczas eventów edukacyjnych, a także angażować się w projekty oparte na współpracy za pośrednictwem Internetu.

Czym jest projekt eTwinning?

Co najmniej dwie szkoły z przynajmniej dwóch różnych krajów europejskich tworzą wspólny projekt i wykorzystują technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) do jego realizacji. Ponieważ szkoły komunikują się i współpracują za pomocą Internetu, w ramach eTwinningu nie przyznaje się żadnych grantów, nie ma też żadnych wymagań natury administracyjnej, a spotkania "twarzą-w-twarz" nie są konieczne.

Co mogę robić w projekcie eTwinning?

Możesz pracować nad każdym tematem, który odpowiada tobie i twojemu partnerowi. W projekcie powinny znaleźć się właściwe proporcje wykorzystania technologii ICT oraz zadań do przeprowadzenia w klasie i byłoby także dobrze, gdyby projekt zawierał treści programów nauczania szkół partnerskich uczestniczących w projekcie.

Kto może wziąć udział?

Projekt eTwinning może być przeprowadzany przez dwóch lub więcej nauczycieli, zespoły nauczycieli, lub zespoły przedmiotowe, bibliotekarzy, dyrektorów szkół oraz uczniów ze szkół w całej Europie. Współpraca może przebiegać w ramach jednego przedmiotu lub wielu przedmiotów za pomocą technologii informacyjnych.

W akcji mogą brać udział wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (uczniowie w przedziale wiekowym 3-19 lat).

Które kraje są częścią eTwinningu?

eTwinning adresowany jest do krajów członkowskich Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Węgier, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Zjednoczonego Królestwa. Terytoria, kraje zamorskie oraz Chorwacja, Islandia, Norwegia, Szwajcaria oraz Turcja także mogą wziąć udział.

Czym jest TwinSpace?

TwinSpace jest platformą, którą szkoły mogą wykorzystywać podczas pracy nad projektem. Każdy projekt ma swoją własną platformę TwinSpace dostępną z Pulpitu dla partnerów i ze strony głównej dla zaproszonych gości.

TwinSpace oferuje wiele narzędzi do współpracy i komunikacji, w tym prywatny pokój do rozmów otwarty 24/7 (np. twoi uczniowie mogą rozmawiać na czacie ze swoimi partnerami, nawet po szkole w bezpiecznym środowisku internetowym), skrzynkę, fora oraz kalendarz. Projekt może także przechowywać materiały w folderach i archiwach plików oraz korzystać z TwinSpace, by wymieniać się informacjami z innymi nauczycielami i uczniami.

Partnerzy projektu są automatycznie administratorami TwinSpace. Uczniowie i nawet inni nauczyciele i koledzy mogą być zapraszani, by stać się członkami TwinSpace.

źródło: http://www.etwinning.net/pl/pub/pomoc/faq.htm